Бюрократичний капкан від Держпраці: Дозволи для бізнесу та критичної інфраструктури під загрозою?

Бюрократичний капкан від Держпраці: Дозволи для бізнесу та критичної інфраструктури під загрозою?

Невичерпна фантазія чиновників у питанні створення чергових корупційних схем, у які вимушено затягуються суб’єкти господарювання. Добре, що в Україні формується громадянське суспільство, здатне принаймні відкрито заявляти про незаконні дії носіїв влади.

Балацун Владислав Іванович,
виконавчий директор
Криворізької міської організації
роботодавців експертних
та інспекційних організацій,
член Громад.

 

Незаконні дії посадових осіб Держпраці, що призвели до призупинення дозвільних процедур у низці регіонів країни, створення штучних передумов для корупційних правопорушень – такі питання розглянули члени Громадської спілки «Реформи для бізнесу: участь та співпраця» (ГС «РБУ») на своєму черговому засіданні, щоб не допустити подальшого поширення беззаконня.

Справа в тому, що останнім часом стали з’являтись численні запити від Центрального та Північно-Східного міжрегіональних управлінь Держпраці до ДП «Головний навчально-методичний центр Держпраці» щодо надання інформації, яка підтверджує підготовку та успішно складені іспити на експертів, які проводять технічний огляд та/або експертне обстеження, а також щодо проходження такими особами періодичного підвищення кваліфікації, а саме: номер посвідчення, напрями підготовки експерта (дата, номер протоколу), свідоцтво (сертифікат про підвищення кваліфікації (за наявності), їх номер та дата). Водночас запитувачі посилались на Положення про ці міжрегіональні управління Держпраці та ЗУ «Про охорону праці».

Отримуючи відповіді від ДП «ГНМЦ Держпраці», управління інспекційної діяльності почали відмовляти у видачі дозволів суб’єктам господарювання – замовникам експертних послуг, які подали для отримання дозволів відповідні висновки експертизи. На підставі про нібито відсутність інформації про тих чи інших експертів, які здійснювали експертизу, у ДП «ГНМЦ Держпраці».

Варто зазначити, що ДП «ГНМЦ Держпраці» є не єдиним в Україні навчальним центром, який відповідно до вимог чинного законодавства здійснює підготовку та підвищення кваліфікації експертів. Тому відсутність у нього запитуваної інформації не може свідчити про відсутність підготовки в експертів, щодо яких здійснювався запит. Крім цього, ДП «ГНМЦ Держпраці» не уповноважене вести будь-який реєстр інформації щодо навчання та підвищення кваліфікацій експертів технічних. Відповідно до додатка 1 наказу Мінекономіки від 27.11.2023 № 17954 «Про затвердження Вимог до суб’єктів господарювання, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва, проводити (проводять) технічний огляд, експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки» (далі – наказ Мінекономіки № 17954) встановлено перелік інформації, яку навчальні центри надають до Держпраці, зокрема, інформацію про експертів (прізвище, ім’я, по батькові, номер посвідчення, напрями підготовки експерта (дата та номер протоколу), свідоцтво (сертифікат) про підвищення кваліфікації за наявності, їх номер та дата. Тобто вся ця інформація є в розпорядженні Держпраці, тож немає потреби її регіональним підрозділам звертатись по таку інформацію іще кудись.

Такі дії управлінь інспекційної діяльності, вважають учасники засідання, перешкоджають отриманню дозволів Держпраці та є грубим порушенням чинного законодавства України, перевищенням повноважень посадових осіб Служби та спонукають до корупційних правопорушень. Ба більше, п. 6 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою КМУ від 11.02.2015 № 96, не містить право міжрегіональних органів Держпраці отримувати підтвердження інформації щодо тих чи інших дій суб’єктів господарювання (навчальних центрів). Такі дії спонукають суб’єктів господарювання до розв’язання питань щодо отримання дозволів у незаконний спосіб або до «неринкового» вибору послуг «лояльних» до Держпраці експертних організацій. Що, своєю чергою, розв’язує руки таким експертним установам у питаннях формування цін на свої послуги тощо.

Важливо зазначити, що дозволи Держпраці отримують підприємства критичної інфраструктури (енергозабезпечення, водопостачання, медицини, транспорту, оборони, хімічної промисловості та інших сфер), порушення роботи яких призводить до загроз національній безпеці та може завдати шкоди життєво важливим об’єктам.

Ураховуючи це, ГС «РБУ» підготувала та направила до центральних органів виконавчої влади листи з проханням вжити заходів відповідно до наданих законом повноважень щодо припинення протиправної діяльності посадових осіб Держпраці, додавши копії документів про зупинення розгляду заяв про видачу дозволу та інші підтверджувальні документи.

Як бачимо, суперечки та непорозуміння між Держпраці та суб’єктами господарювання у сфері експертної діяльності не вщухають. Рішення Державної регуляторної служби України про призупинення дії наказу Мінекономіки № 17954, ухваленого із порушенням нормотворчих процедур, уже прийняте (читайте у статті С. Колесника «Чи скасують вимоги до експертів?» № 4/2025, с. 14). Експерти сподіваються на справедливе та законне вирішення й цього непорозуміння.

 


Підготував Сергій Колесник, власкор

Проблеми з дозволами Держпраці?

Надаємо експертні послуги з охорони праці та допомагаємо з документами.