Зміни до навчання з ОП

Зміни до навчання з ОП: несвоєчасні, ризиковані та потребують доопрацювання

28 лютого 2025 р. на сайти Держпраці оприлюднено проект наказу Мінекономіки «Про затвердження Змін до додатків до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці». Але багато експертів вважають його недоцільним, несвоєчасним, потребуючим глибокого вивчання та доопрацювання.

 

21 березня 2025 р. Громадська спілка «Реформи для бізнесу: участь та співпраця» (ГС «РБУ») провела засідання за участю представників експертних організацій, навчальних центрів, Конфедерації роботодавців України та інших учасників щодо обговорення вищеназваного проєкту наказу.

Проектом акта передбачено внести зміни до додатків 1 та 4 до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15, до теми 1, теми 3 та доповнити зміст теми 7 «Основи надання домедичної допомоги потерпілим у разі нещасного випадку» та теми 9 «Управління роботами з профілактики та ліквідації наслідків аварій та дії в кризових ситуаціях», зокрема, практичними рекомендаціями під час надання домедичної допомоги в умовах бойових дій, під час евакуації, критичних ситуацій та дотримання безпекових заходів працівниками на підприємстві під час критичних ситуацій, чи на тих, що зазнали руйнувань та аварій.

Як зазначили учасники заходу, тематика навчальних програм безумовно повинна змінюватися та корегуватись, особливо з урахуванням воєнного стану, але це потрібно робити в рамках правового поля. Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці було прийнято та введено в дію на початку 2005 р., Безумовно за двадцять років воно застаріло та не відповідає сьогоднішнім реаліям, однак, цей документ не є критичним, євроінтеграційним, не потребує негайних змін.

На даний час на розгляді Верховної Ради України знаходиться проект Закону «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», тому прийняття підзаконних актів треба проводити після прийняття цього закону, а під час воєнного стану, в ситуації, що склалась, це марне витрачання бюджетних коштів і робочого часу фахівців сфери охорони праці та промислової безпеки.

Крім цього, проект наказу містить суттєві недоліки, а саме:

  • Зміна форми протоколу (Додаток 1) є недоцільною, оскільки існуюча форма містить всю необхідну інформацію. Автори проєкту наказу не розрізняють навчання та перевірку знань з питань охорони праці. Ця зміна несе корупційний ризик, оскільки дає підстави інспекторам Держпраці перевіряти викладачів (на що вони не мають права) та визнавати недійсними перевірки знань з охорони праці, проведені комісіями підприємств. Це ще раз підкреслює, наскільки важливо для компаній мати чітко налагоджену та таку, що відповідає законодавству, систему охорони праці, перевірити яку допоможе незалежний аудит стану охорони праці;
  • зміни до теми 7 «Основи надання домедичної допомоги потерпілим у разі нещасного випадку» містять не вимоги з питань охорони праці, а вимоги до підготовки фахівців з тактичної медицини і цивільної оборони, чим вноситься плутанина в поняття охорони праці та промислової безпеки та поняття цивільного захисту;
  • зміни до теми 9 «Управління роботами з профілактики та ліквідації наслідків аварій та дії в кризових ситуаціях» це також питання, які потребують окремого, досконального навчання фахівців спеціальних підрозділів ДСНС, СБУ, ЗСУ, а не посадових осіб промислових підприємств.

За результатами обговорення, ГО «РБУ» підготовлено та направлено лист від 25.03.2025 №6 до центральних органів влади з пропозицією зняти проект наказу Мінекономіки «Про затвердження Змін до додатків до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» з обговорення та повернутись до його доопрацювання після прийняття Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі».


Балацун Владислав Іванович, виконавчий директор Криворізької міської організації роботодавців експертних та інспекційних організацій

Потрібна незалежна оцінка стану ОП?

Звертайтеся до нас за консультаціями та підтримкою у питаннях охорони праці та промислової безпеки!