Експертне обстеження (технічне діагностування) – комплекс робіт з визначення технічного стану, умов і терміну подальшої безпечної експлуатації обладнання з урахуванням режиму роботи, а також визначення необхідності ремонту, модернізації, реконструкції або зняття з експлуатації.
Технічне обстеження – це комплекс робіт з контролю технічного стану, що виконуються переважно із застосуванням органолептичних методів і засобів вимірювання.
Випробування – це експериментальне визначення кількісних та/або якісних характеристик обладнання.
Об’єкти обстеження: ПОШИРЮЮТЬСЯ НА ВСі 3 НАПРЯМКИ
- Гірничо-шахтне обладнання, обладнання з видобутку, транспортування, сортування та збагачення корисних копалин;
- Технологічні транспортні засоби;
- Устаткування для гірничорудної, нерудної, металургійної, хімічної, нафтохімічної, ливарної та коксохімічної промисловості;
- Системи газопостачання природним та зрідженим газом, газоспоживаюче обладнання потужністю більше 0,1 МВт
- Трубопроводи пари та гарячої води,
- Парові та водонагрівальні котли, Устаткування, що працює під тиском;
- Устаткування, пов’язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, запобіганням, утилізацією або знешкодженням вибухопожежонебезпечних та небезпечних речовин 1 та 2 класу небезпеки;
- Технологічне обладнання магістральних газопроводів, нафтопроводів, продуктопроводів (нафтопродуктопроводів, аміакопроводів, етиленопроводів), систем промислового та міжпромислового збору нафти та газу, об’єктів нафтогазовидобувної промисловості..
- Вантажопідйомні машини та механізми, ліфти, підйомники та люльки для підйому працівників;
- Електроустановки та електроустаткування до та понад 1000 В;
- Ковальсько-пресове обладнання.
ТЕХНІЧНИЙ ОГЛЯД
Технічний огляд проводиться з метою визначення якості виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції та модернізації, умов та строку подальшої безпечної експлуатації обладнання, оцінки технічного стану складових частин, деталей або їх елементів, перевірки їх на відповідність технічним вимогам тощо.
Проводиться первинний, періодичний (черговий) та позачерговий технічний огляд. Первинному технічному огляду підлягає устаткування перед введенням у експлуатацію.
Періодичний (черговий) та позачерговий технічний огляд проводиться у строки, що встановлені нормативно-правовими актами з охорони праці та експлуатаційними документами виробника. Позачерговий повний технічний огляд обладнання проводиться у разі:
- введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції чи модернізації;
- перерви в експлуатації більш як на 12 місяців;
- демонтажу та встановлення на новому місці;
- закінчення граничного терміну експлуатації (із застосуванням видів робіт, які не використовувалися під час експертного обстеження);
- експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного чи корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів;
- аварії чи пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.
В інших випадках позачерговий технічний огляд обладнання проводиться відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця.
ЕКСПЕРТНЕ ОБСТЕЖЕННЯ
Експертне обстеження обладнання проводиться у разі:
- закінчення граничного терміну експлуатації;
- реконструкції (перебудови) чи модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці;
- аварії чи пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення;
- виявлення під час проведення технічного огляду зносу (механічного чи корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших ушкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення.
В інших випадках експертне обстеження обладнання проводиться відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця.
У разі досягнення граничного терміну експлуатації роботодавець припиняє подальшу експлуатацію обладнання до проведення експертного обстеження.
Граничний термін експлуатації обладнання обчислюється від дати введення в експлуатацію за умови його постачання виробником або постачальником спеціально законсервованим для довготривалого збереження (більше ніж протягом місяця після виготовлення). Якщо дата введення в експлуатацію невідома, граничний термін експлуатації обладнання обчислюється починаючи з дати його виготовлення. Якщо граничний термін експлуатації в експлуатаційних документах не вказано, цей термін встановлюється за організаційно-методичними документами.
Експертне обстеження обладнання проводиться у кілька етапів:
- вивчення експлуатаційних, конструкторських (проектних) та ремонтних документів (у разі наявності);
- аналіз умов та режимів експлуатації;
- розробка та погодження програми робіт з експертного обстеження;
- проведення огляду;
- проведення неруйнівного контролю;
- визначення механічних характеристик, хімічного складу матеріалів, проведення металографічних досліджень, випробування на міцність та інших видів випробувань, дослідження у напружено-деформованому стані та виборі критеріїв граничного технічного стану, якщо це передбачено нормативно-правовими актами з охорони праці чи організаційно-методичними чи експлуатаційними документами;
- здійснення розрахунково-аналітичних процедур оцінки та прогнозування технічного стану, які включають розрахунок режимів роботи;
- визначення залишкового ресурсу обладнання.
ВИПРОБУВАННЯ
Випробування – експериментальне визначення кількісних та/або якісних характеристик обладнання. Метою випробувань є перевірка відповідності необхідним технічним характеристикам, встановлення наявності дефектів, отримання вихідних даних для подальшого вивчення роботи обладнання.